Skalniaki czyli ogrody skalne

Skalniaki stały się dla amatorów ogrodnictwa wielkim wyzwaniem. Moda na takie ogrody trwa, a pomysłowość ich projektantów nie zna granic. Dlaczego skalniaki cieszą się tak wielką sympatią?
Modę na ogrody skalne zapoczątkowali miłośnicy górskich wędrówek, zachwyceni ich pięknem oraz przyrodnicSteingarten 1zym bogactwem. W efekcie wraz z rozwojem turystyki górskiej zaczęła się moda na skalniaki, które pozwoliły nie tylko wzbogacić wiedze na temat roślin górskich, ale też ozdobić tradycyjne ogrody. Moda na takie dekoracje ogrodowe narodziła się w Wielkiej Brytanii. Dziś skalniaki znane są na całym kontynencie, a i polscy ogrodnicy chętnie zajmują się ich tworzeniem. Najpiękniejszymi ogrodami są te, które najwierniej oddają charakter górskiej przyrody. Ich stworzenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga to wybrania nie tylko odpowiednich gatunków roślin, ale i skał, które mają tworzyć dla nich naturalną scenografię.
Współczesne ogrody skalne stanowią dość różnorodną grupę. Niektóre powstają na naturalnych zboczach, inne – na sztucznych pagórkach. Suche murki obsadzone górskimi roślinami to kolejna ciekawa forma takich ogrodów, z którą można się spotkać coraz częściej. Nie brak i takich osób, które decydują się na tworzenie miniaturowych skalniaków w większych donicach. I one mogą się prezentować wyjątkowo atrakcyjnie, stając się wspaniałą ozdobą tarasu lub ogrodu.
Miłośnikom skalniaków sprzyja coraz szerszy asortyment roślin górskich. Można je nabyć w wielu sklepach ogrodniczych, a handel młodymi sadzonkami ma się coraz lepiej. Dzięki temu każdy może zdobyć ciekawe gatunki górskich roślin do swego ogrodu, nie niszcząc tym samym natury i górskiej szaty roślinnej. Należy przecież pamiętać, że zbieranie roślin w czasie górskich wypraw jest surowo zabronione. CoraAdachi Museum of Art in JAPANz większy jest też wybór kamieni, dzięki którym każdy z nas może założyć w swym ogrodzie piękny skalniak. Popularnym materiałem jest granit, którego największym walorem jest duża różnorodność kolorystyczna. Pozwala to na tworzenie ciekawych kompozycji w ogrodzie, które z pewnością będą przyciągały uwagę. Gnejsy oraz piaskowce to kolejne kamienie, z których ogrodnicy chętnie korzystają w trakcie tworzenia ogródków skalnych. Chętnie stosowane są też skały wulkaniczne oraz węglanowe, które sprzyjają przede wszystkim tym roślinom, które w naturze spotkać można na glebach wapiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>