Czy warto mieć stawik w ogrodzie?

Pixmac000083992753Wiele osób posiadających ogród bardzo często marzy o skalniaku i stawiku pośrodku areału przed domem. Jednak koszt takiej przyjemności jest bardzo duży, dlatego też niewiele osób się na niego decyduje. Oczywiście przeszkodą jest również fakt, że samemu bardzo trudno jest taki efektowny stawik wykonać, a najmując odpowiednich profesjonalistów nasz portfel znacznie się uszczupli. W ofercie wielu sklepów ogrodniczych czy budowlanych dostępne są gotowe stawy, jednak nie są one tak efektowne, jak te naturalne porośnięte niedźwiedzią trawą i bylinami. Wszystko jednak wymaga odpowiedniego podejścia, boi jeśli ktoś już wymarzył sobie stawik i posiada do tego miejsce zadba już o to by mieć na to fundusze.

O stawik trzeba dbać?

Oczywiście taka przyjemność nie kończy się wyłącznie na uformowaniu i nalaniu wody do stawu, należy każdego dnia praktycznie o niego dbać, jeśli ma on być stale sterylny a pływać w nim mają ryby. Bez wątpienia taki stawik nie ma racji bytu bez odpowiedniego filtra, który stale pracując czyściłby wodę ze zbędnych zanieczyszczeń. Bardzo korzystny filtr jest również dla zwierzątek żyjących w wodzie, które miałaby wówczas bardzo dobre warunki do życia. Warto również pamiętać o wymianie co jakiś czas wody, na ogół przy odpowiednim dbaniu o taki akwen odbywa się to dwa- trzy razy na cały sezon. W okresie wiosna- lato i połowa jesieni stawik ten będzie niebywałą atrakcją twojego ogrodu, jednak podczas zimy należy go odpowiednio zabezpieczyć niby mróz nie spowodował na nim żadnych uszkodzeń.

Stawik z wodą a bezpieczeństwo

Jeśli posiadamy małe dzieci, czy też zwierzęta biegające po ogrodzie takie małe akweny należy zabezpieczyć, bowiem mogą być bardzo groźne. Należy pamiętać, że chwila nieuwagi i nasza pociecha może skoczyć do wody, bowiem ona właśnie przyciąga wzrok najmłodszych. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak taka kąpiel nawet w bardzo małym zbiorniku może skończyć się dla dziecka, które nie umie pływać. Dla osób posiadających małe dzieci wynaleziono siatki ochronne, które można składać i rozkładać na potrzeby właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>